Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Mesterséges ágensek viselkedése

A különböző makettek használata az állati viselkedéskutatásban nagyjából egyidős az etológia történetével, hiszen gyakorlatilag egyedül így lehet azt biztosítani, hogy egy, a kísérletvezető által kontrollált stimulusra adott választ vizsgálhassunk. Például Niko Tinbergen egy tüskéspikókon végzett korai kísérletében is halmakettek segítségével vizsgálta, hogy mi az, ami az állatok udvarló vagy territoriális viselkedését kiváltja, és a makettek szisztematikus manipulálása útján sikerült azt a mára híressé vált megállapítást tennie, hogy a makett hasán található piros folt váltja ki a territoriális viselkedést, függetlenül attól, hogy a makettnak egyáltalán halalakja van-e. Azonban mégis az utóbbi évek technológiai fejlődése tette lehetővé azt, hogy ezen egyszerű makettek mellett már különböző saját viselkedéssel rendelkező, előre programozott robotokat is alkalmazhassunk ezen a területen. Ezen megközelítésmód sajátja, hogy a robotalany viselkedését csak közvetetten vizsgáljuk, azaz a vele interakcióba lépő emberek (vagy adott esetben más fajok egyedeinek) viselkedését figyeljük meg, és így következtetünk arra, hogy a robotba programozott rendkívül leegyszerűsített viselkedésrepertoár mennyire releváns. Ez egyrészt nagyon fontos információt ad arról, hogy melyek azok az alapvető viselkedéselemek, amelyek már önmagukban elegendőek lehetnek ahhoz, hogy azt az interakcióban részt vevő ember értelmezni tudja. Másrészt pedig az alkalmazott kutatás szempontjából is elengedhetetlen, hogy a robotokat az ember számára könnyen érthető és értelmezhető viselkedéssel ruházzuk fel, hiszen a tendencia arra mutat, hogy ezek a mesterséges ágensek hamarosan jelen lesznek társadalmunkban különböző szerepekben (mint például idősek otthonában gondozóként, múzeumban idegenvezetőként, irodákban recepciósként).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave