Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Agresszió és morál

A fentiek alapján nyilvánvalónak tűnik, hogy a főemlőscsoporton belüli agresszív szociális interakciók számát, erősségét, illetve kimenetelét is jelentősen befolyásolják a csoportot alkotó egyedek személyiségének különbségei. A konfliktusok kirobbanásához, illetve később azok lecsillapodásához az egyedek eltérőképpen járulnak hozzá, vérmérsékletük, személyiségjegyeik függvényében. A konfliktusokban tehát komoly szerepet kapnak az „egyéni megoldások”. A szociális agresszió egyéni jellegét olyan személyiségjellemzők határozzák meg, mint az impulzivitás, a jutalomérzékenység, a szorongás, illetve az újdonságkeresés. Az agresszív interakciók összetettségét az is növeli, hogy ritkán láthatunk olyan konfliktushelyzetet, amelyben csak két egyed vesz részt. Leggyakrabban, főleg a nagyobb létszámú csoportok esetében, a közvetlenül nem érintett egyedek is bekapcsolódnak. Ha máshogyan nem is, de a háttérből próbálják támogatni a számukra fontosabb konfliktusszereplőt, vagy éppen nyugtató hangot hallatva igyekeznek elősegíteni a konfliktus befejezését. A vokális konfliktuskezelésen kívül a legfontosabb, társas stabilitást fenntartó viselkedés a kurkászás. A kurkászás a szőrzet tisztogatását jelenti, ami megjelenhet önkurkászásként és társas formában is. Ugyanakkor a kurkászás lényegesen több mint egyszerű tisztálkodó magatartás; bár a higiéniai funkciója is fontos, de szerepe a szociális élet szinte minden aspektusára kiterjed. Alapvetően nyugtató élettani hatása van, így alkalmas arra, hogy csillapítsa az agresszív konfliktusok intenzitását, erősítse a már meglévő társas kapcsolatokat, és kiengesztelő magatartásként működjön.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave