Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A machiavelliánus intelligencia

A főemlősök a szociális taktikák mesterei. Nem véletlen, hogy Frans de Waal Chimpanzee politics (Csimpánzpolitika) című könyvében (1982) Niccoló Machiavelli A fejedelem című munkája alapján találja meg azt az értelmezési keretet, amely a csimpánzok szövevényes társas stratégiáihoz legjobban illeszkedik. A majmok magas szintű – gyakran machiavelliánusnak nevezett – intelligenciáját jól mutatja dinamikusan és gyakran érdekorientáltan változó kooperatív és koalíciós viselkedésük. Egy adott cél elérése (pl. egy konfliktus megoldása az élelem körül) ritkán korlátozódik csak arra a néhány szereplőre, akiket az közvetlenül érint. Minden szereplő – a hierarchiában, a rokoni rendszereken belül betöltött szerepének megfelelően – igyekszik másokat is bevonni, és a lehető legerősebb támogatókat megtalálni. Ennek egyik fontos kognitív háttere a triádikus tudatosság képessége, ami azt jelenti, hogy az egyed nemcsak a saját kapcsolataival van tisztában, hanem precíz ismertekkel rendelkezik arról is, hogy a vele szemben álló fél milyen társas támogatásra számíthat; ráadásul ezt az ismeretet tudatosan képes is használni (de Waal, 2018). A „kivel kell jóban lenni” kérdése tehát nem csak az embert foglalkoztatja. De nem csak a társas kapcsolatrendszer feltérképezését oldják meg kiválóan a majmok; magas szintű társas intelligenciájukkal azt is átlátják, hogy a másik mit kedvel, illetve mitől fél. Mindezek a szociális ismeretek számos taktikai vagy akár manipulatív viselkedést alapozhatnak meg.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave