Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Depresszió, szorongás, lelki sebezhetőség

A csoportlét elválaszthatatlan eleme a szociális konfliktusokból – vagy éppen ellenkezőleg, a szociális kapcsolatok hiányából – adódó szorongás, illetve depresszió. Ezzel összhangban a legtöbb majomfajnál is jól megfigyelhetők azok a viselkedéselemek, amelyek az egyedek szorongó hangulatáról árulkodnak. Ezek a viselkedéselemek gyakran sztereotip módon jelentkeznek, vagyis a szorongást kiváltó helyzetekben szinte mindig ugyanolyan formában fordulnak elő, nagyjából hasonló intenzitással. Csimpánzoknál például jól megfigyelhető reakció a vakarózó viselkedés, az önkurkászás vagy az ásítás gyakoribb előfordulása szociális stresszhelyzet estén (pl. amikor a közelben másik csoporthoz tartozó egyedek hangját lehet hallani, vagy egy agresszív interakció után). Ezek a szorongásos helyzetben visszatérő viselkedéselemek megbízható alapját jelenthetik a szorongás viselkedésalapú megfigyelésének. A szorongás és a depresszió kutatása ugyanakkor jelentős mértékben támaszkodik kísérletes helyzetekre is. A kísérletes módszertan általában az explorációs viselkedésre fókuszál. Ennek az az oka, hogy az exploratív, felfedező jellegű magatartást jelentős mértékben korlátozhatja a szorongásos vagy depressziós állapot. Az explorációs viselkedés monitorozására született kísérletes helyzet lehet a különböző formájú és bonyolultságú labirintusban való tájékozódás, egy nyílt terület feltérképezésére való hajlandóság vagy akár kísérletesen kontrollált szociális interakciókban mutatott viselkedés. Az igazán világos következtetéseket felmutató vizsgálatok természetesen nem egy, hanem több oldalról közelítik meg a depresszió és a szorongás jellemzőit. Olyan eredményeket mutatnak fel, amelyek mind az állatkísérletes, állatmegfigyeléses, illetve a humán vizsgálatok adataira is támaszkodnak. A majmok több szempontból is kiváló modelljei az emberi szorongás és depresszió megértésének. Az embertől mért kis távolság a biológiai evolúcióban, valamint a humán populációkhoz hasonlóan bonyolult szociális rendszer mind olyan tényezők, amelyek kiváló lehetőséget nyújtanak mindazoknak a hipotéziseknek a vizsgálatára, amelyek az emberre jellemző szorongásos és depressziós tünetek kapcsán felmerülnek.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave