Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A főemlősök vokális és nem vokális kommunikációja

A főemlős egyedek között megfigyelhető szociális kapcsolatok összetettsége alapján egyértelműen kifinomult kommunikációs képességet kell feltételeznünk. Ezzel a feltételezéssel összhangban a főemlősök kommunikációja olyan sokcsatornás rendszer, amely felhasználja az érzékelés szinte minden lehetséges eszközét. A főemlős-kommunikációt az alkalmazott érzékszervi csatornák alapján gyakran osztják kémiai, taktilis, geszturális és vizuális, valamint vokális/auditoros kommunikációra. Ugyanakkor a kommunikáció vizsgálatát mind az ember, mind a majmok esetében is megnehezíti a kommunikáció definiálásának nehézsége. A kommunikáció annyira komplex, a kontextus által erősen modulált jelenség, és olyan sok szálon alakítja két vagy több egyed kapcsolatát, hogy megértéséhez valószínűleg funkcionális alapú definíció, illetve a kommunikáció funkcionális szerepének megismerését célzó vizsgálatok visznek csak közelebb (Zeller, 1987; Flack–de Waal, 2007). Funkcionális szempontból a kommunikációnak legalább két szintjét határozhatjuk meg. Az egyik a mindennapokban megjelenő problémák megoldására vonatkozik, vagyis arra, hogy a hatékonyabb kommunikáció segít a naponta felmerülő problémás helyzetek megoldásában. Ugyanakkor a kommunikáció fontos az egyes egyedek szaporodási, reproduktív sikeressége szempontjából, mivel egy fejlettebb kommunikációs eszköztárat használó egyed könnyebben kerekedik felül a veszélyes helyzetekben, és ezáltal növekszik a túlélési és szaporodási esélye (Zeller, 1987).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave