Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A kognitív kontroll jelentősége: a viselkedés flexibilitása főemlősöknél

A főemlős egyedek között is létező személyiségkülönbségek, illetve az egyedek által meghozott magas szintű morális döntések valójában nem érvényesülhetnének akkor, ha nem állna a háttérben egy olyan idegrendszeri hálózat, amely nem csak megbízható parancs-végrehajtó, hanem képes a viselkedést az adott helyzethez igazítani. Ez a viselkedéses vagy kognitív flexibilitás nélkülözhetetlen tulajdonsága a gyakran kiszámíthatatlan környezeti feltételek és bonyolult szociális interakciók hálózatában mozgó főemlősöknek. A flexibilis viselkedés evolúciós előnye egyértelműnek tűnik, de valójában számos kockázatot is rejt. A rugalmasság ára egyrészt egy hosszabb tanulási folyamat, amelyre az egyednek azért van szüksége, hogy minden helyzetben a legjobb viselkedés mellett dönthessen: a rugalmas idegrendszer ritkán segít egyértelmű, szeterotipikus válaszokkal; gyakran inkább bizonytalanságot teremt azzal, hogy az elérhető viselkedéses válaszok széles skáláját teszi lehetővé. Másrészt a nagyfokú viselkedéses flexibilitást nyújtó idegrendszernek általában hosszabb egyedfejlődési időszakra van szüksége a háttérben álló neurális rendszer összetettsége miatt. Ezzel későbbre tolja a reprodukciós és utódgondozási időszakot is. Ezeket a hátrányokat, költségeket végiggondolva, a flexibilis viselkedést biztosító idegrendszer elsősorban gyakran változó környezeti feltételek között nyújthat igazi előnyt. A lassan változó, kiegyensúlyozottabb körülmények között talán elegendő egy egyszerűbb, automatizáltabb, merevebb viselkedést irányító idegrendszerre támaszkodni (Csathó, 2010).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave