Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az agyméret jelentősége, evolúciós változása és hatása az életciklusra

Az életciklus szakaszait befolyásoló tényezők között élen jár a születés utáni egyedfejlődés időtartama, illetve jellege. A születés utáni időszak során lezajló jelentős mértékű agyfejlődés, mentális kapacitásnövekedés, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó tanulási folyamatok kikényszerítik sajátos életszakaszok megjelenését. Ha a születés előtti és az azt követő agyfejlődés mértékét összehasonlítjuk az ember és más főemlősfajok között, akkor azt láthatjuk, hogy a születés után is jelentős méretbeli fejlődés figyelhető meg.A születéskor mérhető agytömeg megközelítőleg 30%-kal nő meg a születést követő egyedfejlődési időszakban az emberszabású fajoknál, beleértve az embert is. Ez a jelentős növekedés már önmagában jelzi, hogy a fejlődő egyedeknek viszonylag hosszú időszakra van szükségük ahhoz, hogy elérjék a felnőtt fejlettségi szintet, mind az agy térfogatában, mind pedig a hozzá kapcsolódó mentális folyamatok tekintetében. Ez jól kapcsolódik ahhoz a speciális tanulási folyamathoz is, amelyet fentebb a juvenilis időszak fő háttereként említettünk. Az emberre vonatkozó fejlődési adatokat nézve azonban az is látszik, hogy a test fizikális méreteihez képest az ember esetében a legjelentősebb az agy méretének születés utáni változása. Az agy mérete a testmérethez képest még a csimpánzok esetében is jóval kisebb ütemben változik. Érdekes összehasonlító adat, hogy ha az ember testtömege és agytömege ugyanolyan arányban változna, mint a csimpánzoké, akkor a felnőtt ember testsúlya megközelítőleg 454 kg, testmagassága pedig közel 3 m lenne. Mivel ennél jóval kisebbek vagyunk, az agyunk születés utáni fejlődése egyértelműen egyedülálló. Ez a kimagasló mértékű agyfejlődés viszont azt is jelenthetné, hogy az ember esetében még hosszabb ideig kell elhalasztani a reproduktív időszak, illetve a felnőttkor kezdetét, mint más fajoknál. De amint ez az alábbiakban kiderül, szerencsére találtunk erre megoldást.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave