C. Molnár Emma

A nő ezer arca

Gondolatok a női lét és létezés köréből


A nő ezeregyedik arca. Adalék a női princípium szakralitásának értelmezéséhez (Pethő Sándor)

C. Molnár Emma könyvének előszavaként voltaképpen a női nem kultúrtörténetét illenék összefoglalni. Ez a – jelen könyv terjedelmét bizonnyal éppúgy, mint saját képességeimet meghaladó – vállalkozás talán elegendő lenne ahhoz, hogy kívülről, a kultúrtörténész szemével láttassa mindazt, amiről C. Molnár Emma belülről, a nő szemével, a nőről, ámde nemcsak a nőknek ír. Ha viszont e vállalkozásról – a terjedelem és az inkompetencia kényelmes sáncai mögé bújva – lemondunk, elkerülhetetlenül kompromisszumokra kényszerülünk. Nemigen tehetünk mást és többet, minthogy saját szakterületünk vezérfonalát jól-rosszul követve a probléma néhány, tudományterületi szempontból erősen körülhatárolt aspektusát felvillantjuk. Más szavakkal: nem kiegészítjük a C. Molnár Emma könyvében foglaltakat, hanem valamiféle elmosódó kontúrokkal vázolt képet rajzolunk mögé. Aligha kell mondani: még ezt is rossz lelkiismerettel tesszük, hiszen a teljesség igényéről még a vallástörténet résztotalitásán belül is le kell mondanunk.

A nő ezer arca

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 729 7

A XX. század közepe óta megjelent az új „emberideál", az az embereszmény, amely szinte feleslegesnek kívánja feltüntetni az ember nembeli lényegét: férfi vagy nő mivoltát. Ennek a törekvésnek nagy az ára. Nemcsak azért, mert a nemek közötti különbségek fontosak, mert a két nem egymással kiegészülve élheti át az összeolvadás, a szerelem mindent elsöprő „hatalmát", mert a két nem egysége révén folyamatos az élet a földön, születnek gyermekek. Sokkal inkább azért, mert a férfi és a női princípium hatékony jelenléte, dinamikája nélkülözhetetlen a világ és benne önmagunk megértéséhez, a bennünk lévő harmónia kialakulásához, megtartásához, egyszóval az egészséges fejlődéshez, önmagunk folyamatos megtapasztalásához.

A pszichológia és annak eszköztára hatékony segítséget adhat azoknak a felfedező kedvű „vándoroknak", akik eltévedtek, de vissza kívánnak térni eredeti küldetésükhöz, melyet a természet a fogantatás pillanatában útravalóul adott. Valamennyien embernek születünk, ez evidens. Ami viszonylagos és ezért kihívás, hogy éppen ebben a korban, ezektől a szülőktől fiúként vagy lányként jövünk a világra. Ezért az életet férfiként vagy nőként kell beteljesítenünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/c-molnar-a-no-ezer-arca//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave