C. Molnár Emma

A nő ezer arca

Gondolatok a női lét és létezés köréből


Utószó

Elmúltam 60 éves. Pszichoterapeutaként, aktív-analitikus módszerrel dolgozom. Vettem azt a bátorságot, hogy az eddigi – nők és férfiak körében szerzett – tapasztalataimról olyan, általános érdeklődésre is számot tartó kérdéseket kezdjek feszegetni, amelyek talán nemcsak engem, hanem általában az embereket – elsősorban a nőket – érdeklik. A pályám kezdetén voltam, amikor Füredi János dr. (már régen professzor) felkért, hogy tartsak egy tudományos továbbképzésen előadást „Kell-e a nőknek speciális pszichoterápia?” címmel. Nekem nem volt annyira meglepő a kérés, miközben kissé meghökkentőnek számított. Meghökkentő volt, mert általában emberről, tünetről, diagnózisról beszélünk. Pedig mennyire nem mindegy, hogy nő vagy férfi-e az, aki akár pszichoszomatikus, akár lelki betegséggel kínlódik. Élettörténete csak másodlagosan, általánosan emberi és ezen keresztül egyedi. Az egyedeknek elsődlegesen a női vagy éppen a férfi lét kibontakoztatása az egyik céljuk. A női és férfi lét kibontakoztatása, átélése révén, a nemiség által vannak közös ismérvek. Miközben mély egymásrautaltságban él a két nem, a nemek közötti különbségek feloldhatatlanok, és ebben a feloldhatatlanságban a különbségek vonzók és igenelhetőek voltak és lehetnek.

A nő ezer arca

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 729 7

A XX. század közepe óta megjelent az új „emberideál", az az embereszmény, amely szinte feleslegesnek kívánja feltüntetni az ember nembeli lényegét: férfi vagy nő mivoltát. Ennek a törekvésnek nagy az ára. Nemcsak azért, mert a nemek közötti különbségek fontosak, mert a két nem egymással kiegészülve élheti át az összeolvadás, a szerelem mindent elsöprő „hatalmát", mert a két nem egysége révén folyamatos az élet a földön, születnek gyermekek. Sokkal inkább azért, mert a férfi és a női princípium hatékony jelenléte, dinamikája nélkülözhetetlen a világ és benne önmagunk megértéséhez, a bennünk lévő harmónia kialakulásához, megtartásához, egyszóval az egészséges fejlődéshez, önmagunk folyamatos megtapasztalásához.

A pszichológia és annak eszköztára hatékony segítséget adhat azoknak a felfedező kedvű „vándoroknak", akik eltévedtek, de vissza kívánnak térni eredeti küldetésükhöz, melyet a természet a fogantatás pillanatában útravalóul adott. Valamennyien embernek születünk, ez evidens. Ami viszonylagos és ezért kihívás, hogy éppen ebben a korban, ezektől a szülőktől fiúként vagy lányként jövünk a világra. Ezért az életet férfiként vagy nőként kell beteljesítenünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/c-molnar-a-no-ezer-arca//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave