Kollár László

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe


Az építményekkel szemben támasztott követelmények

Egy mérnöki alkotás létrejöttéhez először megfogalmazzák az igényt. Például szükség van egy adott számú néző befogadására alkalmas színházra vagy egy adott távolságra, adott számú utast szállítani képes repülőgépre. Az elsődleges igény funkcionális, de ezt szinte mindig kiegészítik esztétikai, környezeti (fenntarthatósági) elvárások, műszaki követelmények és gazdaságossági elvárások is [11], [19] (5. ábra).1 Például egy színház lehet a városkép meghatározó eleme, az építkezés nem károsíthatja a környezetet, és mindehhez a megrendelőnek adott nagyságú forrása van. Az építmény költségének csak egyik eleme az építési költség, mérlegelni kell többek között az építési időt (a kieső használatot, ha az épületet később adják át) és az épület használata során a fenntartási és üzemeltetési költségeket, a környezetre gyakorolt káros hatásokat (sőt esetleg az elbontás és az újrahasznosítás költségét). Egy mérnöki alkotást úgy kell megtervezni, hogy lehetőleg az összes igényt, követelményt kielégítse.

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 782 2

A könyv építő- és építészmérnök BSc hallgatóknak szól, akik a tárgy keretében ismerkednek meg a tartószerkezetek tervezésével és méretezésével. Előtanulmányként a középiskolai fizika- és matematika-tananyag ismerete szükséges. Hasznosak lehetnek további elemi ismeretek a statika és a szilárdságtan témaköréből, de ezeket a 4. fejezetben összefoglaltuk.

A könyv célja, hogy általános eligazodást adjon az építmények statikai viselkedéséről, a modellezés lépéseiről, az erő útjáról a terhek támadáspontjától az alapozásig, a számítás lehetséges módjairól, a tartószerkezet tönkremeneteli lehetőségeiről és a szerkezetválasztás legfontosabb szempontjairól. Bemutatja a tartószerkezeti méretezés alapjait: a teherfelvételt, az anyagi viselkedés modellezését, az alkalmazható közelítéseket és a teherbírási és használhatósági követelmények kielégítésének módszereit. A fenti témakör-felsorolás olyan általános, hogy akár egy sok féléves tantárgy tematikája is lehetne, mégis tárgyalható egyetlen félévben. Ennek természetesen ára van: csak egyszerű tartószerkezetekkel foglalkozunk, és csak röviden érintjük a statikailag határozatlan tartó¬szerke¬zeteket. A cél a tartószerkezet-tervezésben fontos fogalmak és jelenségek megértése, ezért gyakran az általános (matematikailag és mechanikailag precíz) tárgyalásmód helyett azt az utat választjuk, hogy egyszerű példákon mutatjuk be tartószerkezetek viselkedését. A tananyag elsajátítását számos valós szerkezet elemzése, negyvenhét kidolgozott számpélda és nyolcvanhét gyakorló feladat segíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollar-bevezetes-a-tartoszerkezetek-tervezesebe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave