Kollár László

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe


Kupolák térbeli teherviselése

A kupola alakú héjakban (184.b ábra, 211.c ábra) az ívekhez hasonlóan általában nem ébrednek jelentős nyomatékok, csak belső nyomó- (és húzó)erők. A héj megtámasztása viszont – vonórúd helyett – peremgyűrűvel lehetséges, ahogy ezt az alábbiakban megmutatjuk. Képzeletben soroljunk íveket egymás mellé a 211.a ábrán vázolt módon, így térbeli tartószerkezetet kapunk. Az ívek reakcióerejének felvételéhez alkalmazott vonórudakat az alaprajzban sugarasan rendezzük el. Szemlélettel belátható, hogy az ívek megtámasztásainál ébredő vízszintes reakciókat egy húzott peremkötéllel is felvehetjük, így a közbenső tér szabaddá válik. Ez a teherviselés hasonló a héjakéhoz (211.c ábra).

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 782 2

A könyv építő- és építészmérnök BSc hallgatóknak szól, akik a tárgy keretében ismerkednek meg a tartószerkezetek tervezésével és méretezésével. Előtanulmányként a középiskolai fizika- és matematika-tananyag ismerete szükséges. Hasznosak lehetnek további elemi ismeretek a statika és a szilárdságtan témaköréből, de ezeket a 4. fejezetben összefoglaltuk.

A könyv célja, hogy általános eligazodást adjon az építmények statikai viselkedéséről, a modellezés lépéseiről, az erő útjáról a terhek támadáspontjától az alapozásig, a számítás lehetséges módjairól, a tartószerkezet tönkremeneteli lehetőségeiről és a szerkezetválasztás legfontosabb szempontjairól. Bemutatja a tartószerkezeti méretezés alapjait: a teherfelvételt, az anyagi viselkedés modellezését, az alkalmazható közelítéseket és a teherbírási és használhatósági követelmények kielégítésének módszereit. A fenti témakör-felsorolás olyan általános, hogy akár egy sok féléves tantárgy tematikája is lehetne, mégis tárgyalható egyetlen félévben. Ennek természetesen ára van: csak egyszerű tartószerkezetekkel foglalkozunk, és csak röviden érintjük a statikailag határozatlan tartó¬szerke¬zeteket. A cél a tartószerkezet-tervezésben fontos fogalmak és jelenségek megértése, ezért gyakran az általános (matematikailag és mechanikailag precíz) tárgyalásmód helyett azt az utat választjuk, hogy egyszerű példákon mutatjuk be tartószerkezetek viselkedését. A tananyag elsajátítását számos valós szerkezet elemzése, negyvenhét kidolgozott számpélda és nyolcvanhét gyakorló feladat segíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollar-bevezetes-a-tartoszerkezetek-tervezesebe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave