Csíkszentmihályi Mihály

Kreativitás

A flow és a felfedezés avagy a találékonyság pszichológiája


7. Fejezet

Gyerekkor és kreativitás. A kreatív személyiségek korai élményeiről szóló tanulmányok – melyek többsége szükségből rég elhunyt egyéniségek életrajzáról szóló leírásokra támaszkodik, és ennélfogva gyakran kétes érvényű – érdemes megemlíteni Freud Leonardo csecsemő- és gyerekkorát rekonstruáló művét (Freud 1947); és azt a művet, amelyben Goertzel és Goertzel (1962) háromszáz kiemelkedő személyiség életrajzi adatait gyűjti egybe. Zajoncnál (1976), Albertnél (1983) és Albert és Runco művében (1989) találunk néhány elemzést a kreatív egyéniségek testvérek közötti születési pozíciójáról.
Giotto gyerekkora. Az idézett életrajzi részlet helye Semenzato (1964, 7).
Érdeklődés. Mint azt korábban említettük, a pszichológusokat a legutóbbi időkig nem nagyon érdekelte az érdeklődés témaköre. Ez azonban változott; lásd például Renninger, Hidi és Krapp (1992) és Schiefele (1991). Még mindig szinte semmit sem tudunk az érdeklődésben jelentkező egyéni különbségekről, vagyis arról, hogy egyes gyerekek általában jobban érdeklődnek-e másoknál, vagy hogy egyesek miért kezdenek érdeklődni az egyik, míg mások egy másik téma iránt.
A szülők befolyása. Lásd például Harrington, Block és Block (1992) és Csikszentmihalyi és Csikszentmihalyi (1993). Annak ellenére, hogy a családdal kapcsolatos legújabb kutatások elutasítják azt a gondolatot, hogy a szülők hatása elsődleges, és ehelyett egy rendszerszemléletű megközelítésben azt hirdetik, hogy a családi interakciók kapják a legnagyobb szerepet (Grotevant 1991), én továbbra is úgy gondolom, hogy a szülők jobban befolyásolják a gyereket, mint fordítva, és ez a hatás nagyrészt mindennemű interakciótól független.
Hiányzó apák. Az esszé, amiből az idézet származik, megtalálható Kleinnél (1992).
Jean-Paul Sartre mondása az apa ajándékáról, a Les Mots-ban (A szavak) olvasható, és Klein idézi (1992, 162).
A múltba visszapillantó tükör. Elisabeth Noelle-Neumann számos felmérése (pl. 1985) azt mutatja, hogy azok a felnőttek, akik elégedettek jelenlegi állapotukkal, idillikusabb gyerekkorról számolnak be. A fiatalon sikeres művészről, aki átértékelte múltját, először Getzels és Csikszentmihalyi (1976) számolt be, amikor a művész gyerekkora még problémamentes volt.
A tanár hatása. Az egyes egyéniségek – szülők, tanárok, kortársak, mentorok, házastársak, diákok – jelentőségét a kreatív személyek karrierjének elősegítésében Mockros (1995) valamint Mockros és Csikszentmihalyi (1995) vizsgálja. Wigner Jenő matektanáráról szóló visszaemlékezései önéletrajzában olvashatóak (Wigner 1992). A budapesti Fasori Evangélikus Gimnázium tanárainak hatásáról Hersh és John-Steiner (1993) is ír.
A tehetséges kamaszokra jellemző konfliktusokról lásd Csikszentmihalyi, Rathunde és Whalen (1993).
Művészek, akiket nem érdekelnek az elméleti tárgyak. Az írók által fontosnak tartott általános és az akadémiai tudással kapcsolatos értékek alapos leírásáért lásd Getzel és Csikszentmihalyi (1976).

Kreativitás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 796 9

MI AZ ÉLET ÉRTELME? HOGYAN LEGYÜNK BOLDOGOK? - Csíkszentmihályi Mihály ezt az örök témát kutatja. Műveiben az emberi élmények pozitív oldalával - az örömmel, a kreativitással, a boldogság áramlásával, illetve a tökéletes élmény elérésének lehetőségeivel - foglalkozik. A szerző követhető, élvezetes stílusban bontja ki, hogy mit ért kreativitás alatt, áttekinti, miként dolgoznak és élnek a kreatív emberek, végül ötleteket kínál a kreatív élethez - mindezt a kreativitást "gyakorló", elismert kortárs tudósok, művészek történeteire építve. Nem egyszerű megoldásokat vagy használhatatlan recepteket ígér, inkább szokatlan gondolatokat.

A kötet részben a világsikert aratott Flow - Az áramlat. A tökéletes élmény pszichológiája című kötetben már megismert gondolatokat viszi tovább. A Kreativitást mindazok figyelmébe ajánljuk, akik komoly profi ként vagy műkedvelő boldogságkeresőként érdeklődnek az alkalmazott pszichológia világa iránt.

"A legfontosabb üzenete a könyvnek az, hogyan lehet mindennapi életünket úgy élni, hogy értelmesek, izgalmasak és termékenyek legyenek napjaink."

(Csíkszentmihályi Mihály)

Hivatkozás: https://mersz.hu/csikszentmihalyi-kreativitas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave