Csíkszentmihályi Mihály

Kreativitás

A flow és a felfedezés avagy a találékonyság pszichológiája


9. Fejezet

A kreativitás az élet harmadik évtizedében éri el tetőpontját. A kreativitás életkorral kapcsolatos változásairól a legkorábbi tanulmányokat Lehman (1953) és Dennis (1966) végezte. Lásd még Simonton (1990c) és Ribash, Roodin és Hoyer (1995) rövid összefoglalóját.
Mennyiség és minőség. Azt, hogy az idősebb személyek mit érnek el, nemcsak – és nem is elsősorban – a biológiai öregedés határozza meg, hanem az idős korral járó személyes attitűdök és társadalmi lehetőségek is. Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy amennyiben a megfelelő értékeket és viselkedésformákat magáévá teszi, az idős személy jelentősen növelheti élettartamát, javíthatja egészségét, fizikai teljesítményét és társas eredményeit; lásd például dr. Walter Bortz (1991) következtetéseit.
A fluid és a kikristályosodott intelligencia megkülönböztetését Horn (1970) vezette be. A mentális teljesítmény életkorral járó változásainak egyik legalaposabb vizsgálatát K. Warner Schaie és munkatársai végezték (pl. Schaie 1990, 1994). Lásd még Labouvie-Vief (1985).
Kockázatvállalás az élet későbbi szakaszában. Születtek arra utaló eredmények, hogy a tudomány kockázatosabb problémáihoz jellemzően vagy befutott tudósok fognak hozzá, akik ezt már megengedhetik maguknak, vagy azok, akik még egyáltalán nem futottak be, és alig van vesztenivalójuk (Zuckerman és Lederberg 1986); Zuckerman és Cole 1994), ez a tendencia jól illeszkedik Sternberg és Lubart (1991) kreativitáselméletéhez, amely a kreativitást gazdasági befektetésként értelmezi.
Integritás. Az idézet forrása Erikson (1968, 140). A pszichiáter George Vaillant nemrég felvetette, hogy egy fontos stádium a generativitás és az integritás között az általa „az értelem őrzője”-fázisnak nevezett periódus, amely során a középkorúságot elért személy azzal a feladattal szembesül, hogy megszerzett bölcsességét kiválogassa és átadja a következő generációnak (Vaillant 1993). Erre a stádiumra a könyvben szereplők láthatóan eléggé felkészültek.
Antropikus elv. A fogalom bevezetőjeként lásd Barrow és Tipler (1986) és Gribbin és Rees (1989) műveit.

Kreativitás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 796 9

MI AZ ÉLET ÉRTELME? HOGYAN LEGYÜNK BOLDOGOK? - Csíkszentmihályi Mihály ezt az örök témát kutatja. Műveiben az emberi élmények pozitív oldalával - az örömmel, a kreativitással, a boldogság áramlásával, illetve a tökéletes élmény elérésének lehetőségeivel - foglalkozik. A szerző követhető, élvezetes stílusban bontja ki, hogy mit ért kreativitás alatt, áttekinti, miként dolgoznak és élnek a kreatív emberek, végül ötleteket kínál a kreatív élethez - mindezt a kreativitást "gyakorló", elismert kortárs tudósok, művészek történeteire építve. Nem egyszerű megoldásokat vagy használhatatlan recepteket ígér, inkább szokatlan gondolatokat.

A kötet részben a világsikert aratott Flow - Az áramlat. A tökéletes élmény pszichológiája című kötetben már megismert gondolatokat viszi tovább. A Kreativitást mindazok figyelmébe ajánljuk, akik komoly profi ként vagy műkedvelő boldogságkeresőként érdeklődnek az alkalmazott pszichológia világa iránt.

"A legfontosabb üzenete a könyvnek az, hogyan lehet mindennapi életünket úgy élni, hogy értelmesek, izgalmasak és termékenyek legyenek napjaink."

(Csíkszentmihályi Mihály)

Hivatkozás: https://mersz.hu/csikszentmihalyi-kreativitas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave