Csíkszentmihályi Mihály

Kreativitás

A flow és a felfedezés avagy a találékonyság pszichológiája


12. Fejezet

„Az egyetemen a legtöbben a társaik csodálatáért dolgoznak.” Commoner itt egy olyan problémára mutat rá, amely a területek történeti fejlődésére általában jellemző. Kezdetben valódi problémák megoldásáért jönnek létre: A papság azért létezik, hogy értelmet adjon az emberek életének, az orvostársadalom azért, hogy betegségeket gyógyítson, a hadsereg azért, hogy megvédjen bennünket az ellenségeinktől, az egyetemek azért, hogy specializált tudást adjanak át..., ám ahogy telik az idő, tudattalanul minden egyes intézmény megváltoztatja a maga prioritásait, és önmaga növelését és fenntartását teszi az első helyre. Ezt a fajta „utánzó kizsákmányolást” tárgyalom én is (Csikszentmihalyi 1993, 109–114), melyet el kell kerülnünk, máskülönben a kultúra stagnáló állapotba kerül.
A közösség által nem megfelelően szocializált személyek. A kreativitás egyik paradox vonása, hogy a személynek szocializálódnia kell a területhez, meg kell tanulnia szabályait és elvárásait, bizonyos mértékig ugyanakkor mégis távol kell maradnia tőle. Azt a személyt, aki túl erősen azonosul a területtel és annak problémáival, semmi nem ösztönzi arra, hogy új területre merészkedjen, nem érdekelt abban, hogy felfedezze a tartomány határain kívül eső tudást. A kreatív személyek ezért mellőzöttek oly gyakran, egyik lábukkal a területen belül, a másikkal azon kívül (vesd össze Therivel 1993).
C. S. Pierce. A pragmatista filozófus, Charles Sanders Pierce szerint a felismerés aktusa során egyszerűen a korábbi konceptuális sémákba illesztjük a tárgyat, az elmében pedig semmi új nem történik; míg az észlelés aktusa során a tárgy új gondolatokat vagy érzéseket kelt, amelynek eredményeképpen a tudatunk kitágul (Pierce 1931). Ez a megkülönböztetés köszön vissza a Carlos Castenada által leírt jaki indián varázsló, Don Juan tanításaiban is, akinek az egyik alaptechnikája a tapasztalás megszokott konceptuális kategóriának lebontásából állt (Castenada 1971).
Az iskolázottság hiánya. Dean Simonton korunk történelmi személyiségeinek hátteréről végzett kutatása arra enged következtetni, hogy a legkreatívabbak másodévig jutottak az egyetemen. Az ennél több oktatás ugyanolyan kártékony hatású, mint a kevesebb (Simonton 1990a). Egyes tartományokban természetesen lehetetlen magas fokú végzettség nélkül elindulni, nemhogy bármi kreatívat alkotni.
„a kemény pofonok iskolájában tanultam.” A Hendersontol származó idézet jó recept arra, hogyan lehet a flow-t és az intrinzik jutalmakat egy szervezet tervezésébe beépíteni. Erről a fontos témáról egyelőre sajnos csak nagyon keveset tudunk.
Egyszerű kultúrák elképzelései a kozmoszról. Lásd például Massimini és oldal Delle Fave (1991).
Gaia mítosza. Joseph (1990) összegzi, hogy miként alakult ki az a gondolat, hogy a Föld egy önszabályozó szervezet. Az eredeti Gaia-hipotézist, amely szerint a bolygó hőmérsékletét és a bolygót körülvevő gázok kémiáját az élő szervezetek összessége adja és tartja fenn, James E. Lovelock (1979) dolgozta ki.

Kreativitás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 796 9

MI AZ ÉLET ÉRTELME? HOGYAN LEGYÜNK BOLDOGOK? - Csíkszentmihályi Mihály ezt az örök témát kutatja. Műveiben az emberi élmények pozitív oldalával - az örömmel, a kreativitással, a boldogság áramlásával, illetve a tökéletes élmény elérésének lehetőségeivel - foglalkozik. A szerző követhető, élvezetes stílusban bontja ki, hogy mit ért kreativitás alatt, áttekinti, miként dolgoznak és élnek a kreatív emberek, végül ötleteket kínál a kreatív élethez - mindezt a kreativitást "gyakorló", elismert kortárs tudósok, művészek történeteire építve. Nem egyszerű megoldásokat vagy használhatatlan recepteket ígér, inkább szokatlan gondolatokat.

A kötet részben a világsikert aratott Flow - Az áramlat. A tökéletes élmény pszichológiája című kötetben már megismert gondolatokat viszi tovább. A Kreativitást mindazok figyelmébe ajánljuk, akik komoly profi ként vagy műkedvelő boldogságkeresőként érdeklődnek az alkalmazott pszichológia világa iránt.

"A legfontosabb üzenete a könyvnek az, hogyan lehet mindennapi életünket úgy élni, hogy értelmesek, izgalmasak és termékenyek legyenek napjaink."

(Csíkszentmihályi Mihály)

Hivatkozás: https://mersz.hu/csikszentmihalyi-kreativitas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave