Gonda Tibor

Alternatív turizmus


Társadalmi hatások

A turizmus tömegjelenséggé válásának folyamata nem várt gyorsasággal ment végbe. A spontán és dinamikus fejlődés természetes velejárója volt, hogy mind a társadalomra, mint pedig a környezetre negatív hatást is gyakorolt. Az iparág erőltetett, túlzottan gyors ütemű és nem egyszer felelőtlen fejlesztése azt is eredményezhette, hogy egyes fogadóterületeken a turizmus negatív hatásai meghaladták annak a fogadóterületre gyakorolt pozitív hatásait. A negatív társadalmi hatás ott alakult ki, ahol a helyi lakosság számához képest igen magas volt a turisták aránya, és ahol nem volt elég erős a helyi kultúra összetartó, identitásképző ereje. A szabadosan viselkedő turisták látszólagos vonzó életvitele sok esetben a követendő példát jelentette a helyi közösség fiataljai számára. A negatív folyamat megnyilvánulhat a fogyasztói szokások megváltozásában, a helyi nyelv háttérbe szorulásában, a helyi tradíciók eltűnésében, de akár az elvándorlás iránti vágyat is felerősítheti. A szakirodalom ezt a hatást demonstrációs hatásnak nevezi (Puczkó–Rátz, 2005). A demonstrációs hatás a tömegturizmus és így a tömegturisták által érintett területeken figyelhető meg leginkább. Amennyiben a régióban magas a munkanélküliség, és lehetetlen elérni az áhított életvitelt, a helybeliek és a turisták közötti feszültség fokozódhat, és nőhet a turisták ellen elkövetett kisebb bűncselekmények száma is. A demonstrációs hatás előnyös kimenetele lehet a női és fiatal lakosok megítélésének és érvényesülésének javulása, valamint a helybeliek magasabb iskolázottsági szint elérésére, idegen nyelvek elsajátítására és gyakorlására irányuló törekvése a turisták pozitív példájának hatására. A turizmus – kiváltképp a tömegturizmus – további negatív és sajnos gyakori társadalmi hatása a különböző deviáns jelenségek élénkülése, mint az alkoholizmus, a kábítószer-fogyasztás, a szervezett és egyéni bűnözés, a szerencsejátékok vagy a prostitúció.

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave