Gonda Tibor

Alternatív turizmus


A turizmus környezeti hatásai

Akárcsak más gazdasági tevékenység, a turisztikai tevékenység is jelentős szennyezőanyag-kibocsátással jár. Számottevő a turisztikai közúti és légi közlekedés károsanyag-kibocsátása (szén-dioxid, szén-monoxid, nitrogén-oxidok, kén-dioxid), zajszennyezése, a forgalomnövekedésben való szerepe. Nem elhanyagolható a szálláshelyek és vendéglátóegységek gáz-, gőz-, hő- és kellemetlen illatanyagok kibocsátása sem. A levegő minőségére gyakorolt negatív hatás mértékét nagyban befolyásolja a turisták száma és attitűdje, a látogatottság forgalma, azaz a tömegturizmus térhódítása jelentősebb károkat okoz a fogadóterület környezetében (Puczkó–Rátz, 2005). A turizmus fizikai környezetre gyakorolt előnytelen hatásai közül a leginkább szembetűnő a szemetelés problémája, melynek nemcsak a látványa taszító, de a talajjal, a természetes vizekkel érintkezve mérgező anyagokat is juttathat azokba. A talajszennyezés további forrása a már fentebb említett közlekedés, mivel a levegőbe került nehézfémek (például ólom) a talajba is bemosódhatnak, de a vasúti közlekedés szabad kifolyású toalettjei is terhelést rónak a természeti környezetre. A turizmus által kiváltott erózió, a fedőréteg bomlása főként a hegyvidékeken tapasztalható jelentős mértékben, ahol a kedvelt síterepeket a lesiklópályák lecsupaszított, regenerálódni képtelen felülete a nyári esőzések során nem csillapítja az esővíz lezúdulását, így fokozza a talajeróziót. A szennyvizek tisztítása is gondot okozhat, mivel a turisztikai létesítmények működtetése során keletkezett szennyvizet csak háromlépcsős (fizikai, kémiai, biológiai) tisztítást követően szabad a természetes vizekbe engedni. A tömegturizmus által érintett desztinációk területén ez a turisták nagy létszáma miatt jelent különösebb kihívást, mivel így koncentráltabb terhelés mutatkozik, és a megfelelő kapacitású infrastruktúra kiépítése és működtetése rendkívül költséges.

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave