Gonda Tibor

Alternatív turizmus


Idegenforgalmi etikai keretegyezmény (2019)

2019 szeptemberében a UNWTO 23. közgyűlésén Szentpéterváron hagyták jóvá a UNWTO Turisztikai Etikai Keretegyezményét (Framework Convention on Tourism Ethics). Előzménye az volt, hogy 2015-ben a World Committee on Tourism Ethics (WCTE) javaslatot nyújtott be a UNWTO Közgyűlésének a UNWTO fő politikai dokumentumának, a turizmus Globális Etikai Kódexének nemzetközi egyezménnyé történő átalakításáról, annak hatékonysága és még erőteljesebb érvényre jutása érdekében. Ezt követően a UNWTO Közgyűlése (Medellín, Kolumbia, 2015. szeptember 12–17.) megbízta a UNWTO főtitkárát, hogy hozzon létre egy külön munkacsoportot, mely megvizsgálja az egyezmény elfogadásával kapcsolatos eljárásokat és annak következményeit, együttműködve a WCTE-vel. A 36 UNWTO-tagállam képviselőiből álló munkacsoport, melyet 2016 elején hoztak létre, megvizsgálta az egyezmény eredeti szövegtervezetét, valamint cikkenként és szakaszonként felülvizsgálta a dokumentumot. Konzultációi részeként a munkacsoport megállapodott abban, hogy eszközöl lényeges változtatásokat a Turizmus Globális Etikai Kódexe kilenc alapelvében, mivel ezeket a UNWTO Közgyűlése már elfogadta 1999-ben, és a nemzetközi idegenforgalmi közösség széles körben ismeri. Ez a kilenc cikkely beillesztésre került az idegenforgalmi etikai egyezménytervezetben az „Etikai alapelvek a turizmusban” szakaszban, és az egyezmény gerincét képezi. A UNWTO Végrehajtó Tanácsa jóváhagyta azt a megközelítést, hogy szükségtelen megváltoztatni a Globális Etikai Kódex kilenc alapelvét. Ezután a közgyűlés 22. ülésén a Turisztikai Etikai Keretegyezmény angol nyelvű változatát is jóváhagyták, majd 23. ülésen a szervezet mind az öt hivatalos nyelvén elfogadták.

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave