Gonda Tibor

Alternatív turizmus


A LOVOS-szemlélet megjelenése

Természetesen annak ellenére, hogy a turizmus a fejlett világban társadalmi jelenséggé és tömegessé vált, vannak olyan emberek, akik különböző okok miatt nem tudnak, vagy nem akarnak bekapcsolódni a turizmus szolgáltatásait igénybe vevők körébe (Törőcsik–Csapó, 2021) Napjainkban kialakult egy olyan tudatos fogyasztói csoport, amely a „pénzt vagy időt” kérdésre az időt válaszolja. A LOVOS- („Lifestyles of Voluntary Simplicity”, azaz önkéntes egyszerűsítés életstílusa) csoporthoz tartozók önként mondanak le a túlzott és sok esetben felesleges fogyasztásról. Nem igénylik a komplexitást és a sebességet, ezért az egyszerűségre és a „lelassulásra” törekednek. Az önellátással, a termékek helyi előállításával és a fogyasztás jelentős visszafogásával mentesülnek a fizetett munka kényszere alól. Célkitűzésük a „downshifting”, azaz a „visszakapcsolás”, az élet ritmusának tudatos csökkentése és a prioritások átértékelése. Mindezt az életük átszervezésével, munkahelyváltással és ha szükséges, akkor elköltözéssel érik el. A LOVOS-elvet vallók, bár minimalizálják a fogyasztásukat, nem tartják feleslegesnek a turizmusban való részvételt. Természetesen az igénybe vett turisztikai szolgáltatásokat a LOVOS elvei szerint választják meg, az alábbiakat figyelembe véve:

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave