Gonda Tibor

Alternatív turizmus


Jóllét – lassú turizmus és életminőség

Harmadikként tárgyalt paradigmánk a lassú turizmus és az egyén személyes jólléte közti kapcsolatot igyekszik feltárni és közelebbről megvizsgálni. Az egyén jólléte és személyes életminősége az utóbbi időben a közgazdaság tudományában is meglehetősen nagy érdeklődésre tart számot. Jól mutatják ezt a különböző, individuális boldogságot és életminőséget mérő indexek. (Például a Happy Planet Index [HPI, magyarul: Boldog Bolygó Index] az emberi jóllét elérésének ökológiai hatékonyságát méri.) Míg korábban az egyén életminőségének és jól-létének vizsgálatát objektív faktorokhoz (pl.: jövedelem, egészségi állapot, társadalmi státus) kötötték, addig az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapnak különböző szubjektív tényezők, mindenekelőtt az észlelt jól-létet illetően. Fontos megjegyeznünk, hogy az individuális és a társadalmi jóllét között szoros összefüggés áll fenn, vagyis az egyéni szinten érzékelt jóllétet nagyban befolyásolja társadalmi kontextusa. A jóllét (well-being) elfogadott definíciója tartalmazza az „aktív cselekvő”, „szándékos cselekvés”, „szabad akarat”, „felelősségtudat” és „tudatosság” kifejezéseket. Ezek igen sokat elárulnak a jóllét koncepciójáról.

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave