Gonda Tibor

Alternatív turizmus


A turizmus társadalmi és gazdasági jelentősége

A turizmus az elmúlt fél évszázadban nemcsak tömegjelenség lett, de igazi társadalmi jelenséggé és életünk szerves részévé is vált. 2020-ban a Covid–19 miatt kialakult pandémia jelentősen megváltoztatta az életünket, de ennek turizmusra gyakorolt hatásával jelen munkában nem kívánok foglalkozni. Ezért az utolsó „békeévek” adatainak figyelembevételével készült az alábbi elemzés. A járvány sok szempontból átalakítja az emberek turisztikai szokásait, és számos tanulmány foglalkozik a várható forgatókönyvekkel (Csapó–Lőrincz, 2020). Általában az a vélemény, hogy a belföldi turizmus tartós erősödése várható, ezért a nemzetközi turizmusban a korábbi trend visszaállásához két-három év is szükséges lehet. Azt azonban egy mértékadó szerző sem prognosztizálja, hogy a turizmus ne állna vissza a korábbi volumenére, illetve ne igazodna vissza a megszokott növekedési trendjébe. Ahhoz, hogy gazdasági jelentőségéről és nemzetközi volumenéről képet kapjunk, négy táblázatot teszek közzé. Szeretném egyben a turizmus iránt érdeklődő olvasók figyelmébe ajánlani a UNWTO által évente megjelentetett Tourism Barometer online kiadványt (elérhető a www.unwto.org honlapon), illetve az érdekes adatokat könnyen elérhetővé tévő www.factfish.com honlapot.

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave