Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Az összeesküvés-elmélet mint a hatalmi hierarchia gyengítése

Ezzel a megközelítéssel összhangban áll az a politológiai megközelítés, amely szerint az összeesküvés-elméletek a hatalom (láthatatlan) birtokosainak manipulációit leplezik le, így sokszor a fennálló társadalmi renddel szemben fogalmazódnak meg. A konspirációs teóriák kifejezetten alkalmasak lehetnek a rendszer pszichológiai aláaknázására is azáltal, hogy a jelenlegi uralmi rend ellen mozgósítanak. A társadalmi hierarchiaviszonyokra adott reakciók egy kontinuumon helyezhetők el, amely a paranoiától a rendszer panglossi felfogásához kapcsolódó szélsőséges idealizációig és rendszerigazolásig terjedhet (Jost & Kramer, 2003). Az összeesküvés-elméletek olyan generalizált attitűdként is felfoghatók, amelyek a magas státuszúként és fenyegetőként észlelt csoportokkal szembeni fellépésre és a status quo megváltoztatására irányuló politikai cselekvésre sarkallnak, szemben az inkább a státuszhierarchiákat konzerváló, így az indulatokat az alacsonyabb státuszú csoportok ellen irányító jobboldali tekintélyelvűséggel és szociálisdominancia-orientációval (Imhoff & Bruder, 2013). Sidanius és Pratto terminológiájával élve az összeesküvés-elméletek elsősorban a status quót kikezdő, hierarchiagyengítő legitimáló mítoszokként funkcionálnak (Sidanius & Pratto, 2005). Sőt ugyanaz az elmélet változó hatalmi- és rendszerviszonyok közepette funkciót is válthat: a bolsevik ideológia például az orosz forradalom előtt hierarchiagyengítő, a hatalomra kerülés után pedig hierarchiaerősítő szerepet töltött be. A hatalom birtokosai elleni mozgósítás persze lehet egyszerűen a szavazásra buzdítás is: az összeesküvés-elméletek legfőbb támogatói gyakran a rendszerkritikus, radikális pártok politikailag aktív szavazói (Drochon, 2018). Az összeesküvés-elméletek sokszor olyan társadalmi mozgalmak kiindulópontjául is szolgálhatnak, amelyek pozitív társadalmi változáshoz és nagyobb szolidaritáshoz vezetnek (Sasson, 1995). A fehér- és zsidóellenes összeesküvés-elméletek a fekete csoportok faji öntudatának és rendszerkritikus attitűdjének fontos elemét képezik (Crocker et al., 1999), a radikális fekete egyenjogúsági mozgalmak ideológiájában pedig központi szerepet töltöttek be (Goldberg, 2001). Ezek a rendszerkritikus mozgalmak kétségtelenül maguk is hozzájárultak a faji egyenjogúság terén elért rendkívüli sikerekhez.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave