Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Nincs örök nemzet

Hiszen a történelemben semmi sem örök. Közben magától értetődően a nemzeti mély történeti gyökérzetére is ügyelni kell. Amely a másfajták oly sok erőt adó lenézéséből, tehát – ha úgy tetszik – jó adag korlátoltságból is táplálkozik. A nyemec, tehát néma eredetű német szavunk is tanúsítja. Ha a német olyasmit beszél, amit nem értünk, bizonyosan nem bennünk, hanem abban a másikban van a hiba. Aki ismeri a Vértes hegység nevének eredetét, az a betolakodókat kitessékelők öntudatának továbbgyarapodását is látja. Mohács nemzedéke – a korábbiak gondolkodását, beszédét folytatva – ugyan gyakorta szomorkodott nemzetünk szomorú állapotán. Gyakran már nem is latinul, hanem a kor kezdetleges magyar nyelvén. Ebben a szomorkodásban már ott van a reformáció korának számos következménye is. Amely a nemzetit közelebb rúgtatja a majd csak az 1867. évi kiegyezés bázisán megszülető modern nemzethez. Ám amikor ezt teszik, a nemzetből a nemteleneket még ugyancsak gondosan kirekesztik. (A kuruc énekek szerint a lent lévők ezt nem fogadták el. Mert oly jó volt ahhoz az elképzelt közösséghez tartozni. Ennyi.) A tehetős nemesek nemhogy kirekesztik őket, még kemény kobakjukba is verik: eszükbe se jusson már e Földön jobbra áhítozni. (A 19. századra a nemesség többsége annyira elszegényedik, hogy armálisán kívül szinte semmije nincs; nem ritka eset, hogy egyesek közülük egész telkes jobbágyoknak dolgoznak bérért.) A katolicizmus rovására izmosodó ágostaiak, kálvinisták, a zömmel Erdély földjén gyökeret verő unitáriusok és sok kis egyház hívei egyként ezt teszik. Szószékről, a Vizsolyban magyar nyelven kinyomtatott Bibliában is egyaránt a földi lét tőszomszédságában vélt boldogságos túlvilágon van a hangsúly.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave