Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A szép forma

Milyen formai tulajdonságokat látunk szépnek? Az első tudományos kutatások ennek a kérdésnek a megválaszolásához az aranymetszés (Fechner, 1865, lásd 4. ábra) és a kétoldali szimmetria (Mach, 1886; id. Treder, 2010) szerepét hangsúlyozták a szépség megítélésében. Később a Gestalt-pszichológia leírta a jó forma elveit, melyekről úgy gondolták, hogy a „Gestalttá szerveződés” tényezőiként közvetítői lehetnek a szépségnek. Idesorolható a közelség, a jó folytatás, a hasonlóság, a szimmetria és a zártság (Koffka, 1935; id. Wagemans és mtsai. 2012). Fontos szerepet kapott e kérdésben a komplexitás, ami az esztétikai preferenciával a klasszikus elmélet szerint az arousal közvetítő hatásán keresztül fordított U alakú összefüggést mutat (Berlyne, 1960). A formák kölcsönhatásából létrejövő perceptuális egyensúly preferenciáját Arnheim (1979) írta le. De idesorolható az orientáció (Séra & Révész, 1996), valamint a figura kompakt megjelenése is („tömörség”; eredetiben: compactness) (Marković, 2002, lásd 2. ábra) mint az esztétikai ítéletet befolyásoló tényezők. Mint láthatjuk, az esztétikai élmény létrejöttét még az inger fizikai tulajdonságainak a feldolgozási szintjén is számos tényező befolyásolja, méghozzá különböző mértékben. Vitatott, hogy melyik vonás mekkora szerephez jut a folyamatban, de azt tudjuk, hogy valamennyi szempont közül a szimmetria jósolja be leghatékonyabban a vizuális preferenciáinkat (Marković, 2002; Treder, 2010; Arndt, 2019).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave