Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Kodolányi János munkássága

Erik H. Erikson (1968) meglátása szerint a kreatív emberek identitásválsága jellemzően úgy jelenik meg életükben, hogy kortársaiknak mutatják fel a megoldások új módjait, kiutat keresve ezzel saját kríziseikből is. Kodolányi János élete és munkássága, melynek célja a „világ megváltoztatása” (Kodolányi, 1968, 15.) volt, ékes bizonysága lehet e tételnek. A jobbítási szándék és a „gyönyörűségen és kétségbeesésen felülemelkedő igazság” (Tüskés, 1999, 275.) elmondásának vágya irányította már legelső epikai műveiben is Kodolányi tekintetét szellemi szülőföldje, az Ormánság felé, midőn tollát „szenvedély és indulat” (Kodolányi, 1968, 5.) vezette, s szándékában volt „feltárni a rosszat, a sötétet, a beteget, s rábírni az embereket a változtatásra” (Kodolányi, 1968, 271.) – s mindeközben állhatatosan próbálta feltárni s megváltoztatni önmagában is a rosszat, a sötétet, a beteget.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave