Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A művészeti tevékenység mentálhigiénés aspektusai

A művészettel való aktív foglalatoskodás pszichológiai vonatkozásainak vizsgálata egy igen különleges és sokszínű ágát jelenti a lélektani kutatások elméleti és alkalmazott területeinek egyaránt (Halász, 1983; Solo, 2003). Talán a legnagyobb kutatási érdeklődés elsődlegesen a kognitív-idegtudományi megközelítésű kutatásokat övezi (lásd például Solo, 2000; Peretz & Zatorre, 2003), ám ezek mellett a személyiségpszichológiai és klinikai orientáltságú munkák is elkezdtek szép számmal napvilágot látni (lásd például Rank, 1989; Kemp, 1996). Ez utóbbiaknak egy sajátos vonása, hogy igyekeznek körbejárni – a hagyományosnak számító leíró jellegű jellemzéseken túl – azokat a mentálhigiénés kihívásokat, amelyek a művészeti tevékenységgel szervesen összekapcsolód(hat)nak, egyaránt keresve az esetleges rizikó- és protektív faktorokat (lásd például Kenny, 2011; Benjamin, 2013). A jelen dolgozat is hasonló célt tűzött ki maga elé, amikor arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen kapcsolatban állhatnak a művészeti tevékenységgel foglalkozók személyiségében esetlegesen meghúzódó narcisztikus vonások a lelki ellenálló-képességgel, és milyen szerepet játszhatnak ebben a folyamatban a megküzdési módok. Úgy gondoljuk, egy ilyen – elsőre kissé szokatlannak tűnő – alapgondolattal bíró empirikus vizsgálat hozzájárulhat a művészek lélektani működéseit tematizáló diskurzus fokozatosan egyre árnyaltabbá válásához, ami által átfogóbb képet kaphatunk arról, hogy mennyiben áldás és mennyiben átok a „művészlét”.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave