Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az arc mint kitüntetett inger

Az ember „vizuálisan vezetett” lény: az általunk felvehető környezeti információk legnagyobb része vizuális eredetű, s ezek közül is kitüntetett szerepe van az emberi arcnak. Az arc gazdag információforrás a személy azonosításában, felismerésében, érzések és hangulatok észlelésében, a társas érintkezésben, a társalgásban (például a tekintet), a nem, az életkor, a foglalkozás, a különböző sztereotípiáknak megfelelő attribúciók azonosításában is (Rhodes 2006; Thornhill, 1999; Todorov és mtsai., 2015). Darwin (1892/1963) így ír erről: „Testünk valamennyi része közül az arcot figyeljük és nézzük a legtöbbet, ami különben természetes, mert ez a kifejezés legfontosabb székhelye és a hang forrása. A szépségnek és a rútságnak is ez a legfontosabb helye, és szerte az egész Földön, a test legtöbbet ékesített része” (254. oldal). Ennek nyilvánvaló evolúciós előnye is van: a szokásos reakcióidő (300 msec) kb. egyharmada alatti gyors felismerés, mely egyben jelzi (jelezheti) a még távoli személy szándékát (3. ábra). Mint az ábrán látható, a felismerés első szakasza a bemutatást követő 120 msec-os „mag”-felismerés, egyféle arcdetektor jórészt kéreg alatti (superior colliculus, amygdala, pulvinar) kiértékeléssel, ezt követi egy kiterjesztett feldolgozás, (face fusiform area stb.), majd erre épülve lép működésbe a kognitív rendszer. Mindezek 120–170–300 msec-os időkkel követik egymást. Az arc és az arckifejezés a főemlősöktől kezdődően helyettesíti a szaginformáción alapuló kommunikációt.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave