Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Különbségek a teamreziliencia megközelítésében, a teamreziliencia modelljei

A teamrezilienciával kapcsolatos kutatások még manapság is meglehetősen gyerekcipőben járnak (Kennedy és mtsai., 2016; Bowers és mtsai., 2017; Hartmann és mtsai., 2020), éppen ezért nehézségekbe ütközünk, ha egyértelműsíteni akarjuk, mit is értünk teamreziliencia alatt (Chapman és mtsai., 2018). Egyes kutatók folyamatként ragadják meg, mások egyfajta létrejövő állapotként definiálják és vannak modellek, amelyekben a reziliencia valamiféle képességként tűnik fel. A teamreziliencia amúgy is szűkre szabott szakirodalmában tehát nagyon különböző megközelítések, irányzatok tűnnek fel. Egyelőre nehéznek tűnik átlátható rendszert építeni a rendelkezésre álló modellekből, mivel még abban sincs konszenzus a kutatók között, hogy az egyes teamreziliencia-modellek milyen (folyamat-, állapot- vagy tulajdonságfókuszú) megközelítéshez tartoznak (például Gucciardi és mtsai., 2018 vs. Britt és Sawhney, 2020). A következőkben megpróbálunk áttekintést adni a szakirodalomban párhuzamosan jelen levő megközelítésekről, illetve az azokban mutatkozó hasonlóságokról és különbségekről.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave