Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A teamreziliencia mint folyamat

Morgan és munkatársai egyértelműen folyamatként definiálják a teamrezilienciát. Olyan „dinamikus, pszichoszociális folyamatként, mely az egyének csoportját megvédi azoknak a stresszoroknak a kollektív negatív hatásaitól, amelyekkel a team szembekerül. Ennek során a csoporttagok egyéni és kollektív erőforrásokat mozgósítanak annak érdekében, hogy alkalmazkodni tudjanak a megtapasztalt nehézséghez” (Morgan és mtsai., 2013, 552.). Ha a rezilienciára folyamatként tekintünk, akkor azt értjük alatta, hogy az idő, illetve az egyén és a környezete közötti interakciók függvényében a reziliencia folyamatosan változik (Bowers és mtsai., 2017). Hartmann és munkatársai (2020) szerint a reziliencia dinamikus folyamat, melynek két fő összetevője van: az egyik a nehézségekkel való szembekerülés, szembenézés, a másik pedig az alkalmazkodás, amikor a team hatékonyságát tekintve vagy visszakerül a nehézség előtti állapotba, vagy akár képes meghaladni azt (Hartmann és mtsai., 2020).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave