Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az arc vonzereje

Különböző kultúrák más-más kritériumokat ajánlanak a szépség meghatározására, gondoljunk különböző kultúrák nagyon eltérő arcdíszítési szokásaira. Vannak azonban olyan testi tulajdonságok, amelyek mentén mégis hasonló preferenciák találhatók kultúrák összehasonlítása során is. Egy vizsgálatban például csupán pár hónappal korábban az Egyesült Államokba bevándorolt afrikai, ázsiai és dél-amerikai gyökerekkel rendelkező férfiakat választottak kísérleti személyeknek (Bereczkei, 2010). Az volt a feladatuk, hogy ítéljék meg fényképen látható női arcképek vonzerejét, s ezek között voltak a saját és más etnikumba tartozó személyek képei is. A vizsgálat eredménye szerint az egyes csoportok szépségre adott pontszámai nagyon hasonlítottak egymásra. Valamennyi csoportban magasra értékelték a nagy szemeket, a szemek közötti nagyobb távolságot, a kis méretű orrot, a kis állat stb., a tág pupilla, a telt alsó ajak, a szélesebb mosoly és a tömött hajzat tekintetében. Hogy a kép még érdekesebb legyen: ugyanezeket a preferenciákat találták akkor is, amikor kínai kísérletvezetőkön keresztül kérdeztek Tajvanon élő férfiakat. Ez igazolható is, ha lemérik az egyes arctájak relatív nagyságát, az arcrészek egymáshoz viszonyított arányait (a száj szélességét az arc szélességéhez képest vagy az orr hosszúságát az arc hosszúságához képest stb.). Az ilyen módon készült mérésekből az derül ki, hogy a középkori és újkori festményeken látható szép női arcok legfontosabb arányai és az arcvonások viszonylagos méretei alig különböznek azoktól, amelyek a ma szépnek tartott nőkre jellemzőek: az arcukhoz képest kicsi az álluk, nagy a szemük és telt az ajkuk (Meskó & Bereczkei 2004).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave