Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A teamreziliencia színterei és dimenziói

A teamreziliencia kutatása során több olyan modell is született, amelyek a csoport rugalmas ellenálló-képességének összetevőit, elemeit veszik górcső alá. E modellek a különböző rezilencia-alkotóemelek definiálása mellett abban is eltérnek egymástól, hogy milyen jellegű teameket állítottak a vizsgálódás középpontjába. A teamreziliencia-kutatásokban ugyanis jellemzően három színtér, három teamtípus bukkan fel: a viszonylag stabil munkacsoportok, az egy-egy szervezeti cél érdekében összeállított projektteamek, illetve a sportcsapatok. E három terület – bár mindhárom esetben az egyének közötti kollaboratív munkavégzés, feladatteljesítés van a középpontban – eltérő pszichoszociális kontextust teremt, ebből fakadóan némileg másképp jelenik meg e színtereken a teamreziliencia koncepciója. A következőkben röviden bemutatjuk a három csoporttípust és hozzájuk kapcsolódóan egy-egy olyan modellt, ami az adott kontextusban vizsgálja a teamreziliencia összetevőit. A teamreziliencia összetevőit azonosító elméletek egyúttal ahhoz is fogódzót nyújtanak, hogy milyen módon, milyen utakon keresztül fejleszthető a csoportok rugalmas ellenálló-képessége.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave