Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az ideális arányok

Az emberi test – ezen belül az arc – szépsége, vonzereje, az arc egyes régióinak egymáshoz való viszonyának, geometriai arányainak ismerete már a görög szobrászatban megjelenik. Az „ideális” (ezért vonzó) arc legkorábban ismert aránya az aranymetszés szabályszerűségét mutatja. Az aranymetszést – Divina proportione = isteni arány, kitüntetett arány – Euklidesz ezzel az aránypárral fejezte ki: a : b = b : (a + b). Platon is ismerhette, mert csak ezzel lehetett szabályos ötszöget szerkeszteni (Falus, 2001). Az arányt numerikusan egy irracionális szám, a Φ (Phi) ≈ 1,618 fejezi ki. Az aranymetszés matematikusok, fizikusok, építészek, biológusok, művészek érdeklődésének tárgya – „a létezés alaptörvénye” – pro és kontra. Hitelességéről a vita ma sincs lezárva, íve a mítosztól a tudományig húzódik (Iosa és mtsai., 2018). Számos tanulmány kutatta az esetleges kapcsolatokat a Φ és esztétika, antropometria, emberi mozgás, sőt a szívműködés kapcsán. A zenében Bartók két „csúcskompozíciója”, a két zongorára és ütősökre írt „Szonáta” és a „Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára” művének analízise alapján fogalmazódott meg az az elmélet, melynek két pillére az úgynevezett tengelyrendszer és az aranymetszési arányok voltak. Ez utóbbinál a 88 taktusból álló darab az 55-ikben jut a csúcspontra – s ez az arány majdnem pontosan megfelel az aranymetszés törvényének…

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave