Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A jóllét vizsgálata

A WHO szerint „a mentális egészség nem más, mint a jóllét állapota, amelyben az egyén meg tudja valósítani képességeit, meg tud birkózni a normális élet stresszhelyzeteivel, termékenyen képes dolgozni, és hozzá tud járulni a közösségének életéhez” (WHO; World Health Organization definícióját idézi Szántó és mtsai., 2016, 17.). A jóllét objektív és szubjektív tényezők figyelembevételével vizsgálható, vagyis az egyén dönthet arról, hogy jólléte szempontjából mit tart kiemelt fontosságúnak. Szántó és munkatársai (2016) részletesen mutatják be a Diener és Lucas (2000) nevével fémjelzett hedonisztikus megközelítést mint az élettel való magasfokú, szubjektív elégedettséget, valamint Ryff és Keyes (1989, 1995) eudemonikus megközelítését, ami szerint a jóllét az önmegvalósítás hat területén elért teljesítmények alapján létrejövő multidimenzionális konstrukció. Ryan és Deci (2001) az előbbiekre alapozva vezette be az önmeghatározás elméletét (SDT = self-determination theory), mely szerint a kompetencia, az autonómia és a valamihez való tartozás vezethet el a pszichológiai egészséghez. Szántó és munkatársai (2016) kilencvenöt tanulmány áttekintése után a jóllét hat területét (pszichológiai, szociális, fizikai egészséggel kapcsolatos, kognitív, viselkedési és anyagi) azonosították.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave