Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A járvány és a családi reziliencia

Black és Lobo (2008) a családi reziliencia protektív faktorai között az optimizmust, a spiritualizmust, az összetartozás érzését, a rugalmasságot, a kommunikációt, a pénzügyi tervezést, az együtt töltött időt és rekreációs tevékenységeket, a rutint és a rituálékat, valamint a szociális támogatást említik. Elméletük szerint ezek a faktorok nemcsak a rizikótényezőket kompenzálják, hanem a család harmóniáját, biztonságát és egyensúlyát is elősegítik. Prime és munkatársainak (2020) közleményében szemléletesen mutatják be azt a kaszkádot, mely a Covid–19 okozta társadalmi hatásokon át, a szülői jólléten keresztül hat a családi alcsoportok (házaspár, szülő-gyermek és testvér-testvér), illetve az egész család jóllétére, rezilienciájára. A szülő akkor támogathatja leginkább gyermeke megküzdését, ha ő saját maga képes aktiválni az erőforrásait és ezekre támaszkodva alkalmazkodni a folyamatosan változó helyzethez. Dubey és munkatársai (2020) a Covid–19-járvány indukálta, gyerekeket érintő pszichoszociális hatások között az unalmat, az ingerlékenységet, a fejlődésbeli elmaradásokat és a fertőzéstől való félelmet sorolják fel. Intervenciós lehetőségként a szülői támogatást, a megfelelő online anyagokkal tartott oktatást, a betegség terjedésére és az óvintézkedésekre vonatkozó információk nyílt és részletes megosztását, az alvásciklus megtartását, a fizikai gyakorlatokat és a megfelelő higiéniás rendszabályok megtanítását kínálják.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave