Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Észlelt anyagi helyzet hatása a stresszre

Az eredmények szerint a második hullám során az észlelt anyagi helyzet nagyban befolyásolta a szülők stressz-szintjét. Míg bizonyos szerzők a gazdaság megtorpanásának bolygószintű pozitív hatásait taglalták – úgy is mint csökkenő légszennyezettség és szeizmikus zaj (Borage és Shelotkar, 2020), mások éppen arra hívták fel a figyelmet, hogy a munkanélküliség, a gazdasági nehézségek az alsó társadalmi rétegeket fenyegetik jobban, az ő esetükben áll fenn a további marginalizáció veszélye (Prime és mtsai., 2020). A gazdasági nehézségek fokozták a bizonytalanságot: a digitális oktatásra való átállás a szegényebb gyermekeket még akár a kiegyensúlyozott étrendhez való hozzájutásban is gátolhatta, amit számukra korábban nagyrészt az iskolai étkezés biztosított (Buhaji és mtsai., 2020). Jelen kutatásunknak az anyagi helyzet vizsgálata mindössze egy aspektusát képviselte, az azonban már ezekből az eredményekből is kiviláglik, hogy a koronavírus-járványra egy olyan komplex társadalmi kihívásként érdemes tekinteni, amely kezdetben feltehetően inkább egészségügyi fenyegetésként jelentkezett, mindössze fél év elteltével előtérbe került azonban a gazdasági krízis jelentette stressz is.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave