Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Rezilienciaszint változásai a két hullámban

A vizsgált csoportok reziliencia-átlagértékei a várakozásokkal ellentétben szignifikáns csökkenést mutattak. Ezt magyarázhatja, hogy a reziliencia mint komplex dinamikus fejlődési rendszer szélesebb sávon mozoghat, illetve hogy a serdülőket életük egy érzékenyebb szakaszában érte ez a behatás, amikor még alakulóban lévő adaptív copingstratégiáiknak kisebb tárházát mozgósíthatták. Habár a két vizsgálati csoport második hullámbeli, szignifikánsan csökkenő rezilienciaértékei nem tekinthetők feltétlenül a kóros tartományba esőnek, növelésük mindenképpen kívánatos cél lenne. A reziliencia-átlagértékek szignifikáns csökkenésének okai sokrétűek lehetnek, melynek kapcsán tanulságos lenne annak vizsgálata, hogy a serdülők rezilienciaértékeit milyen arányban határozzák meg az egyéni, családi és közösségi rezilienciaszintek, azok alakulására milyen befolyásolási lehetőségek állnak rendelkezésre (Sakka és mtsai., 2020). A szülői stressz csökkentése azért is fontos, mert mint azt Orgilés és munkatársainak (2020) összehasonlító elemzése kimutatta, azok a szülők, akik a kialakult helyzetet stresszesnek élték meg, arról számoltak be, hogy a karantén alatt gyermekeik több viselkedéses és pszichés problémát mutattak, romlott az alvásminőségük, s jobban is féltek a koronavírus-fertőzéstől.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave