Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Mi is a mentális állóképesség a sportban?

A szakirodalmi továbbhaladáshoz mindenképpen tisztázni kell a mentális állóképesség fogalmát. Mind a nemzetközi, mind a hazai szakirodalomban létrejött az a konszenzus, miszerint a mentális állóképesség egy olyan jellemzőnk, ami a megfelelő helytállást segíti elő a megerőltető helyzetek folyamán (Bernard, 1995; Masten és mtsai., 1990; Csukonyi és Kovács, 2014). A megfelelő definiálásra való törekvés érdekében a mentális állóképesség Masten és munkatársai (1990) kutatása mentén egy olyan képesség, amely a krónikus vagy akut stresszt jelentő szituációkban való jó teljesítmény biztosításában, a megfelelő működés fenntartásában, továbbá a traumahelyzetekből való felépülés folyamán hasznosítható. Bernard (1995) alapján a hatékony munkavégzésben, a környezetünkkel, illetve magunkkal szemben támasztott elvárások megfelelőségében, a szeretni tudásban és az élvezettel teli játékban segíthet bennünket ez a tulajdonságunk. Hazai tudományos munkákat tekintve Csukonyi és Kovács (2014) megközelítésében ezen jellemző éppúgy egy válaszadási hajlam a kihívásokra történő reagáláskor, ahogy egy pszichológiai állapot is, amely az adott személyre az adott időben jellemző. Ezáltal egy támogató funkciót betöltő attribútumról beszélhetünk, ami kihívást jelentő, stresszel teli szituációkban is szupportív tényezőként hat a kognitív, a szociális, illetve az érzelmi kompetenciák kialakításában. Emellett segítségül szolgálhat az adaptív megoldások azonosításában a nehézségek ellenére is, továbbá a stressz megélt mértékének kontrollálásához és a kimagasló teljesítményhez egyaránt hozzájárulhat.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave