Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A családi sorspaletta – örökségek és átkok

A tudattalan nem ismeri a történelmi idő fogalmát, ezért az öntudatlan vágyak, félelmek és késztetések sokszor egymásra vetülve jelennek meg (Füzesséry, 1994). A saját magunkról szóló történet az önmeghatározás egyik legfontosabb eszköze. Nevezhetjük létkérdésnek is, hiszen egyéni történetünk megfogalmazása feltételezi az identitáskonstrukció folyamatát, ebből kiindulva pedig kiemelt jelentőséggel bír, milyen emlékfoszlányok és lenyomatok szüremlenek be ebbe a történetbe. Légüres térben azonban semmi sem jön létre: az önalkotás mások mentén, társas kontextusban zajló aktív cselekedet. Az önmeghatározás referenciapontjai az élet kezdeti szakaszában a családból kerülnek ki. Egy gyermek személyiségének alakulása nagymértékben függ szülei, gondozói érzékenységétől és válaszkészségétől, gyámoltalansága folytán szelekció nélkül kapja meg a szülői csomagot. Az ősök lelki hagyatéka azonban sokszor túlmutat a jelen kommunikációs és érzelemszabályozási mintáin. A családi történetek, legendák átszövik a jelen generáció életét is, a láncra vert ősök jelenléte pedig olykor egészen kifejezett, amikor a leszármazott tapasztalása, tünete, életproblémája elválaszthatatlan a felmenőétől (Szondi, 1996).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave