Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Szuicid klíma, öngyilkossággal kapcsolatos attitűdök és ismeretek

A prevenció kulcstényezőinek is tekinthető, önpusztítással kapcsolatos attitűdök kutatásának hazai jeles képviselői Dr. Osváth Péter és Dr. Fekete Sándor, akik George Domino támogatásával 1997-ben kezdték meg a WHO/EURO multicentrikus európai kollaboratív öngyilkosság-kutatás keretében végzett munkájukat (2000). A vizsgálatsorozatban többek között a George Domino által kifejlesztett szuicidológiai attitűdvizsgáló kérdőívet (SOQ) is használták egyetemi hallgatók és nővérek mintáján, ahol eredményül kapták, hogy a magyar kultúra öngyilkosságra vonatkozó ellentmondásos attitűdjei (heterogén válaszkészsége) lehetnek potenciálisan szuicidogén tényezők (1998, 2001). Osztrák és magyar középiskolásoknál öngyilkosággal és segítségkérő magatartással kapcsolatos attitűdöket vizsgált Csorba, Rózsa, Kanita és Tringer (2004), akik szerint a magyar serdülők kiemelt veszélyeztetettséget mutattak a patológiás szuicid attitűdök tekintetében, valamint úgy vélik, hogy több figyelmet kellene fordítani a serdülő fiatalok öngyilkossággal és segítségkéréssel kapcsolatos maladaptív attitűdjeire. Szintén Csorba (2005, 2007, 2009) vizsgálta az önsértő magatartású serdülők tüneti jellegzetességeit, valamint az önsértő serdülő betegek pszichiátriai diagnózisait és részletes magatartását. A gyermekpszichiátriára jelentkezőknél 10,2%-ban, a kezelésben részesülők között 25,6%-ban találtak önsértő magatartást, többségük major depresszióban vagy valamilyen szorongásos zavarban szenvedett és gyakori volt a szuicid magatartás (Csorba et al., 2007).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave