Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Eredményeink tervezett hasznosulási terepe

Az öngyilkossághoz hasonlóan az önsértést is tekinthetjük multifaktoriális, multikauzális jelenségnek, aminek megelőzésében és kezelésében a társadalom minden szintjén – eltérő mértékben ugyan, de – felelős szereplők vannak. A közösségi szinten megvalósuló szuicid prevencióban kiemelt fontosságú, hogy a segítő foglalkozásúak megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek az öngyilkosság és önsértés témakörében, amely ismeretek befolyásolják az azzal kapcsolatos attitűdjeiket és adekvát cselekvésre motiválnak, indokolt esetben fel tudják ismerni 1) a lelki érintettséget, 2) a depressziót, 3) az öngyilkosság előjeleit, és 4) segítséget tudnak találni (a segítő beszélgetéstől a delegálásig) (WHO, 2000). Ismerjék az ellátórendszer tagjait (pedagógiai szakszolgálatok, családsegítők, háziorvos, gyermekorvos, gyermek- és ifjúságpszichiátria stb.), és akár az iskolai mentálhigiénés team tagjain (például iskolapszichológus, iskolai szociális segítő) keresztül legyenek kapcsolatban velük az adekvát, gyors segítségnyújtás érdekében.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave