Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Absztrakt

A diádikus megküzdés és a reziliencia számos helyzetben kapcsolódhat egymáshoz a hétköznapokban a nehézségeket jelentő, stresszteli helyzetekkel való megküzdés során. Feltáró jellegű kutatásunkban ezen változók összefüggéseit vizsgáltuk és elemeztük. Kérdőíves keresztmetszeti vizsgálatunkban 246 fő vett részt, akik a kitöltés időpontjában párkapcsolatban éltek és elmúltak 18 évesek. A résztvevők a CD-RISC, a DCI-H, a RAS-H, az SWLS-H és a WBI-5 kérdőíveket töltötték ki, valamint párkapcsolatuk jellegéről nyilatkoztak, a kitöltés során pedig nemcsak saját magukra, hanem partnerükre vonatkozóan is megválaszolták a reziliencia-kérdőívet. Nem találtunk különbséget a nemek között a reziliencia átlagos mértékében, azonban a férfiak és a nők különböztek a diádikus megküzdés egyes alskáláit és összesítő skáláit illetően. A résztvevők rezilienciája és partnerük rezilienciájáról való vélekedése számos különböző erősségű kapcsolatot mutatott a diádikus megküzdéssel, amelyekben szintén találtunk nemek közötti különbségeket. Általánosságban elmondható, hogy a partner észlelt rezilienciája gyakoribb és erősebb kapcsolatban állt a diádikus megküzdéssel. Lineáris regresszióelemzésünk megerősítette, hogy a teljes mintán vizsgálva a saját reziliencia, a partner észlelt rezilienciája és a diádikus megküzdés együttesen bejósolja az élettel való elégedettséget, de míg a férfiak esetében a diádikus megküzdés, addig a nők esetében a partner észlelt rezilienciája nem volt szignifikáns hatással rá.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave