Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Alice Munro novellisztikája

Alice Munro kanadai írónő a tizenharmadik nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Novelláiban megdöbbentő érzékenységgel ír a női lélek alkímiájáról, a női lét kérdéseiről és a 20. századi emancipáció rögös útjáról. Kifinomult stílusáért és azért, ahogyan a lélek rezdüléseit szavakba önti, az új Csehovként is említik. Gyakori témái a családszerkezet, a generációk, a női és férfi minőség kettősségének megragadása. Egy vele készült interjúban elárulta, azért foglalkoztatják különösképpen a női sorsok, mert az övé is egy közülük, az önéletrajzi párhuzam számos írásában megmutatkozik (M. Nagy, 2010). A novellák központi helyszíne Munro gyerekkorának terepe, Ontario álmos kisvárosai. Ezt a szűkre szabott, látszólag mozdulatlan világot azonban olyan aprólékos és különösen részletes visszaemlékezéssel tölti meg élettel, hogy az olvasó el is feledkezik arról, mi történik odakint a világban. A munroi világ női nézőpontja, az a közelség, amelyből a szereplői árnyalt jellemrajzát ábrázolja, kevésbé fókuszál a tágabb történelmi-politikai kontextusra. A figyelem a szereplők gazdag lelki életének eseményei felé irányul, így a második világháború, a szegénység vagy az éhínség borzalmai átmenetileg elhalványulnak. Az erőteljes, olykor pusztító férfierő helyett Munro az ösztönösen teremtő, gondoskodó, szívós női szeretetvágy erejét szeretné megmutatni, amely képes vigaszt nyújtani és elcsitítani a történelem hullámverését (M. Nagy, 2010).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave