Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az ősök fojtogató hatása

A novella felütése az apai ág korábbi generációinak seregszemléjével indul. Craig nagybácsi alakja reprezentálja az élő emlékezetet, ő az a személy, aki átjárót képez a múlt és a jelen között. Járási írnokként felelősségteljes posztján nemcsak a hivatalos közügyek és a megye életének felgöngyölítése tartozik a feladatkörébe, hanem az 1670-es évek Írországába visszanyúló családfa rendszerezése is. A haláláig nagy gonddal vezetett családi legendárium a születési, házasságkötési és elhalálozási dátumok kivételével az élő életanyagról egyéb információt nem tartalmazott. Ebben a családban „nem az egyedi nevek számítottak, hanem a sok élet stabil, körmönfont szerkezete, amely a múltból megtámogatott minket” (Munro, 2010, 42.). A korábbi generációkra is jellemző a passzív, háttérbe húzódó attitűd, a családi képek ismeretlen őseinek arcán mind „vad, ám valahogy tehetetlen kifejezés tükröződik […] az ambíciótól rettegtek, mert az ambícióval az ember a kudarcot környékezi meg” (Munro, 2010, 50.). A felajánlott lehetőségek nagyvonalú elutasítása az egyéni életutakban változatos módon manifesztálódik: van, aki egyetemi ösztöndíjat, van, aki rangos kormányzói tagságot és van, aki kecsegtető házassági ajánlatokat utasít vissza.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave