Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Nőnek lenni – örökölt szégyen

Ahhoz, hogy megérthessük, ebben a családban miért olyan különleges nőként írói babérokra törni, kulcsfontosságú megismerni az évszázadokra visszamenőleg bebetonozott női és férfi minőség kettősségét. Amit szabad egy férfinak, azt a nőnek nem, „a nők és a férfiak munkája között húzódott a legtisztább határvonal” (Munro, 2010, 44.). A nők feladata a kemény háztartási munkák elvégzése mellett a férfi kényeztetése, a vitathatatlanul fontos munkájának támogatása. Még akkor is, ha ez a munka valójában egy ibseni, soha el nem jövő felfedezés örve alatt végzett naplopás vagy egyéb öncélú haszontalanság. Craig nővérei, Elspeth és Grace alakja mintázza a családban elvárt női sorson való kívülmaradást, akik függetlenségükért cserébe a holtig tartó szolgálatot választották. Az énnel szembeni pozitív állásfoglalást példázva ők ketten megőrizték magukat, nem oldódtak fel, nem használódtak el egy házasságban, és kivonták magukat a kollektív nőiességgel járó megkeseredettség alól. A két vénlány derűsen és fáradhatatlanul végezte a háztartási robotot, amíg fivérük rendíthetetlenül dolgozott Wawanash megye jelentéktelen eseményeinek lajstromán. „Mindegy lett volna, hogy […] valóban tudományos foglalatosságot folytat-e, vagy azzal tölti a napjait, hogy tyúktollat válogat: a húgai minden dolgában boldogan hittek volna” (Munro, 2010, 43.). Craig halála után azonban a kötelességtudó őrangyalok számára az élet nem volt többé értelmezhető egy férfi kiszolgálásán túl. Az addig ismert keretek, a férfi-női energiák egyensúlyának felborulásával korábbi tréfáik széttöredeztek, és kezdetét vette a hanyatlás. „Grace lehajolt és megcsókolt. Volt rajta valami tompa, savanyú szag, vészjelzés a kölnije alatt” (Munro, 2010, 68.).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave