Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Rövidített COPE-kérdőív (Carver, 1997)

Carver a rövidített COPE-kérdőívet kifejezetten olyan (klinikai) vizsgálatok számára ajánlja, amelyekben több kérdőívet használnak, és nagyobb számú hipotézist tesztelnek. A rövidített COPE csak kettő skálát nem tartalmaz az eredeti teljes kérdőívből, továbbá mindegyik skálát 2 tételre redukálja, valamint az eredetihez hozzáad még egy skálát. Az így kialakított kérdőív tartalmazza azokat a jellegzetes válaszokat, amelyek lényegesek az eredményes, illetve eredménytelen megküzdés vizsgálatában. A COPE-skálák felsorolásszerűen: elterelés cselekvéssel, aktív megküzdés, tagadás, szerhasználat, passzív érzelmitámogatás-igény, tevékeny segítségkérés, a küzdelem feladása, ventilláció, újraértékelés, tervezés, humor, elfogadás, önvádlás. Az exploratív faktorelemzés kilenc 1-nél nagyobb sajátértékű faktort adott, amelyek a variancia 64%-át magyarázzák. Promax forgatással egy olyan faktorszerkezet rajzolódott ki, amelyben öt tétel faktorhoz rendelése nem volt egyértelmű (vagy nagyon alacsony a faktorsúlya, vagy két faktoron is tölt). A megküzdéselméletek konszenzusos véleménye alapján a fenti skálákat elemzésünk céljából egy adaptív és nem adaptív dimenziókba osztottuk. A skálák megnevezését az alábbiakban soroljuk. Adaptív skálák: Támogatáskérés (4 tétel, α = 0,74); Átértékelés (4 tétel, α = 0,72); Figyelemelterelés (2 tétel, α = 0,59); Spiritualitás (2 tétel, α = 0,78); Humor (2 tétel, α = 0,76). Nem adaptív skálák: Szerhasználat (2 tétel, α = 0,82); Tagadás (2 tétel, α = 0,59); Önvád (2 tétel, α = 0,74); Feladás (2 tétel, α = 0,41).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave