Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Általános érvényű személyes jellemzőket leíró kérdőív (Extended Personal Attributes Questionnaire, EPAQ; Spence et al., 1979; Helgeson & Fritz, 1999)

Három skálát tartalmaz: a tevékenységorientált (activity, personal agency – A), a szélsőséges tevékenységorientált (unmitigated activity – UA) és a kapcsolatorientált (communion – C) skálát. Valamennyi 8 állítást fogalmaz meg, melyeket a válaszadó „egyáltalán nem értek egyet” (1) és „teljes mértékben egyetértek” (5) dimenzión véleményezhet. Az A tételek a személyes részvételt, a saját érdeket, az individualitást, a feladatra irányultságot hangsúlyozzák (függetlenség, elkötelezettség, önbizalom, döntésképesség és céltudat). Az UA tételek mások törekvéseinek, vágyainak abszorpciójára vagy kizárására vonatkoznak (arrogancia, önzőség, kapzsiság, hosztilitás, cinizmus). A C tételek mások személyes jelenlétének és érdekeinek respektusát és felismerését, továbbá a pozitív kapcsolat kialakítására való törekvést mérik (segítőkészség, megértés, kedvesség, közvetlenség). Az elmúlt években ennek a kérdőívnek a felvételét egy újabb skálával (Helgeson & Fritz; 1998) kiegészítve (Unmitigated Communion Scale, UC) használják, mellyel a szélsőséges kapcsolatorientált elkötelezettséget mérik fel. Az UC skála 9 tételből áll, és az értékelés szintén „egyáltalán nem értek egyet” (1) és „teljes mértékben egyetértek” (5) dimenzió mentén történik. A UC skála tételei a saját én feladására és a másokkal való unió kialakítására vonatkoznak. Például: „Nem tudok nemet mondani, ha valaki segítségért fordul hozzám” vagy „Boldogsággal tölt el, ha másokat boldognak látok”. Az EPAQ-kérdőív skáláinak különböző csoportokban mért belső konzisztenciája jó (0,7–0,77) (Helgeson & Fritz, 1999). Különböző vizsgálatok során az UC skála belső konzisztenciája szintén jónak mutatkozott (0,7 – 0,8) a teszt-reteszt reliabilitása is megfelelő (Fritz & Helgeson, 1998; Helgeson & Fritz, 1999).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave