Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az asszociációs vizsgálat eredményei

Az asszociációs vizsgálat eredménye alapján (3. táblázat) megállapítható, hogy a reziliencia a vizsgált személyiségváltozók, valamint a megküzdési formák intenzitásával és azok adaptációs mértékével szoros összefüggést mutat. A rezilienciavonás az önértékeléssel (RSES), az általános adaptáció mértékével, valamint a testi és mentális egészséggel (SF-R) és az ötfaktoros személyiségprofil extraverziójával, a lelkiismeretes és tudatos életvezetéssel és a nyitottsággal pozitív, míg a neurotikusság mértékével negatív korrelációt mutat. Külön kiemeljük a társadalmi nemi szerepekre érzékeny értékek adatait, mivel a reziliencia vonatkozásában ez az egyik olyan faktor, amely kultúrától függően jelentős eltéréseket okoz. Másrészt a nemi szerepekből adódó egészégi állapot és különösen a kardiovaszkuláris problémák kezelése tekintetében kiemelt fontosságú ezen a területen a tisztánlátás. A modern gendervizsgálati eszközök egyik reprezentánsát alkalmaztuk a vizsgálatunkban, mely a nemi szerepek két szélsőséges és két átlaghoz közeli változatát méri fel. Az aktivitáson keresztül megvalósuló érvényesülés inkább a férfiasabb, míg a közösségszervező képességet fontosabbnak tartó személyek inkább a nőiesebb megoldási módokat mutatják. Mindezek mellett azonban az említett vonások különböző mértékben ugyan, de mind a két nemben jelentős mértékben meghatározzák a személyes kapcsolatokhoz való viszonyt, az alkalmazott megküzdési stratégiákat és a megterhelő eseményekre adott allosztatikus reakciók típusát. Ebből a szempontból kiemelkedő, hogy a reziliencia nem kapcsolódik szélsőséges nemi orientációkhoz, a nőiesebb típusú szélsőséges kapcsolatorientált vagy a férfiasabb szélsőséges tevékenységorientált viselkedésmódokhoz. A reziliencia és a nemi orientáció vonatkozásában a tevékenységorientált, aktív, cél vezérelt magatartás komponensei mutatkoznak meg a reziliens személyek viselkedésében nők és férfiak esetén egyaránt.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave