Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Egy zenész növendékeknek szánt mentálhigiénés intervenciós program tervezete

A program célja olyan relaxációs és stresszkezelési módokat gyakoroltatni a részt vevő zenész növendékeknek, amelyek segítik a stresszel szembeni ellenálló-képességük növelését (Kiss, 2010). A program részben a Bagdy Emőke (2014) által kidolgozott stresszkezelési és relaxációs technikákat vette alapul, amiben minden korosztály számára megfelelő játékos, mozgásos és mentális relaxációs technikákat gyűjtött össze. Illetve néhány, kifejezetten zenészeknek javasolt stresszkezelési módszer, elaborációs és vizualizációs eljárás is szerves részét képezi (Bandi, 2015), amelyek segítenek a kreativitásukat másik modalitáson keresztül erőforrásként felhasználni. Így a programban egyszerre lennének jelen „aktív relaxációs” és „mentális relaxációs” (Bagdy, 2014, 19.) technikák a vizualizációs/elaborációs feladatok mellett (Bandi, 2015). Ilyen technikák az autogén tréning bizonyos gyakorlatai, a progresszív izomrelaxáció és a „biztonságos hely” imagináció is. Ezekkel a gyakorlatokkal létrehozható az a specifikus éberségi relaxációs állapot, amikor az elme az adott tevékenységre fókuszál (Cornett-Murtada, 2012).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave