Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Összefoglaló

A zenei teljesítményszorongás egyike a zenészeket leginkább sújtó pszichés problémáknak (Kenny, 2006), ami akár súlyos debilizáló hatású is lehet, és serdülőknél is gyakran előfordul (Kenny, 2011). A zenészek számos intrinzik és extrinzik rizikófaktornak vannak kitéve a szorongással szemben, kezdve az olyan személyiségvonásoktól, mint a perfekcionizmus, introverzió és érzelmi érzékenység (Kemp, 1996), az olyan tágabb szociális faktorokig, mint a gyakorlással együtt járó izoláció és mentális terhelés, illetve kritikus tanítási légkör is, ami könnyen internalizálódhat (Sternbach, 2008). Hogyha ez a fajta túlzottan önkritikus gondolkodás kialakul a serdülő zenészben, akkor a már meglévő vulnerabilitásai folytán (lásd Bandi és mtsai., 2022; jelen kötetben) érzékennyé válhat a kudarcélményekre, és túlságosan is negatívan értékelheti a fellépéseit, ami révén kialakulhat benne a zenei teljesítményszorongás (Osborne & Kenny, 2008). Ennek érdekében fontos a reziliencia, a stresszel szembeni lelki ellenálló-képesség kialakítása (Kiss, 2010), aminek fontos elemei a biztonságos kötődés, az érzelemreguláció és az énhatékonyság érzésének kialakítása (Svendsen és mtsai., 2020). Szerencsére a különböző aktív és mentális relaxációs technikák gyakorlással könnyen elsajátíthatók (Bagdy, 2014), amelyek korán segíthetik a funkcionális megküzdési módok elsajátítását és a reziliencia növelését.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave