Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A mentalizációs és az érzelemszabályozás szerepe a reziliencia alakulásában

A legfontosabb adaptív rendszer közé soroljuk a szeretetteli, érzelmi biztonságot adó gondozói környezetet. A reziliencia szempontjából az emberi kapcsolatok kiemelkedő szerepet töltenek be életünk során (Luthar, 2006; Masten 2013). A kapcsolat jellege az élethosszig tartó fejlődési szakaszoknak megfelelően változik a gyermek fejlődési igényeinek és a szülő életciklusának kölcsönhatásában. A szülői szabályozás magjai a mentalizációs folyamatba ágyazódnak. A mentalizáció az emberi képzeletben megy végbe, amikor az egyik elme a másik elméjén tűnődik. A mentalizáció a képzelet cselekményeként vizsgálható jelenség, mely tevékenység humánspecifikus, és a szerzők felvetik a társas képzelet aspektusát a reziliencia megértésében mint közreműködő tényező (Bateman & Fonagy 2020). Bateman és Fonagy (2020) az érzelemszabályozás szempontjából a rezilienciát – Gergely és Watson (1998) fejlődés elméleti keretrendszerébe ágyazva – a mentalizációs folyamat és a rugalmas alkalmazkodás dinamikus fejlődésének tartja, mely az emóciók szekunder reprezentációja mentén értelmezhető, amikor a csecsemő megtapasztalja az affektus jelölt tükrözését a gondozójától. Az élmény a csecsemőben és később a gyermekben internalizáló tapasztalattá válik, ami az alapja az affektus feletti kognitív kontroll gyakorlásának. Az érzelem és a kognitív szabályozás hozzájárul a szelfszabályozásához. A fejlődés során a szelfben zajló folyamatok életkorfüggően változnak, a szelf egyik része az autonómia irányába, a másik része a kapcsolatok által motivált irányba fejlődik (Bányai, 2013). A látszólagos ellentmondás az érzelmi és kognitív érés és szabályozás mentén egyéni módon oldható fel, és lehetővé teszi az adaptív rendszer fejlődését és a rugalmas (reziliens) reagálási módok kidolgozását adott helyzetben.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave