Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Az énhatékonyság, próbálkozási tendencia

Az alkalmazkodás a tanulás hatékony módja, mely összekapcsolódik a kompetenciaérzéssel és a rezilienciával (Masten, 2014). Akár úgy, hogy a kompetenciaérzés biztonsága a rugalmas viszonyulást elősegíti. Bandura az énhatékonyság (Ryan & Deci, 2000) fogalmán keresztül tanulmányozta a tanulás és az alkalmazkodás belső motivációját. Azok a gyermekek és felnőttek, akik magas belső motivációt vagy énhatékonyságot mutattak, hajlamosak próbálkozással reagálni a kihívásokra vagy kudarcokra (Bandura, 1997), vagyis több megoldást dolgoznak ki, ami a kihívási helyzetben a rugalmas megoldás megtalálását teszi lehetővé. A tanulási folyamatok kapcsán a tanárok gyakran több részre bontják a tananyagot, hogy a tanulók képesek legyenek kibírni a teljesítménnyel járó kihívást, feszültséget, és próbálkozzanak a feladat megoldásának megtalálásával. A figyelem, az érzelem- és a cselekvés szabályozása mindig a jelenlegi és jövőbeli kompetenciákhoz kapcsolódik a teljesítési faladatok megvalósításában és a nehézségekre adott válaszban (Masten & Coatsworth, 1998; Rothbaurt, 2011).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave